27 feb. 2012

Scenografi

Under två veckor i februari producerade Nordiska konstskolans elever 6 st handmålade fonder för Sirius-teaterns pjäs På friarstråt (Aleksis Kivi). Projektet handleddes av fondmålaren och bildkonstnären Markku Hernetkoski som själv har målat fonder och scenografi för teaterscener bland annat i Kajana, Kalajoki, Karleby och Helsingfors.

Eleverna började arbetet med att läsa manuskriptet till pjäsen och skissa upp förslag på scener i skalan 1:10. Skisserna överfördes på bomullsdukar i storleken 4 meter x 2,5 meter, som underlag användes spånskivor. Skolans fina målarsal med stora golvytor och bra ljus var den bästa tänkbara arbetsrum för ett liknande projekt. Nu är fonderna packade i plast och väntar på transport till teatern. Pjäsen På Friarstråt har premiär 31.3.2012