20 sep. 2012

Park(ing) day 21.9Parking Day – idén uppkom i San Francisco USA 21 september 2005. En grupp interdisciplinära konstnärer som jobbade i gränssnittet mellan konst och design med ekologiska värderingar – the Rebar – konstaterade att en alltför stor del av stadens allmänna områden var parkeringsplatser som användes av privatbilister för bevaring av privat egendom som dessutom kraftigt bidrog till luftföroreningar i miljonstaden. Stadens invånare hade tillgång till alltför lite friska och lummiga grönområden som kunde användas för rekreation, ansåg aktionsgruppen. Park(ing) Day – evenemanget föddes. 

Under några timmar, den 21.9, köpte man sej parkeringstid i några parkeringsfickor i centrum. Fickorna gjordes om till allmänna park- och grönområden där vem som helst kunde slå sej till ro en stund och njuta av (tillfällig) grönska och blomprakt, lyssna på svängig musik och kanske njuta av förfriskningar som parkägarna bjöd på, alternativt duka fram sin egen picknik-korg. I fick-parkerna har man arrangerat demonstrationer, tävlingar, minnesstunder, t o m gift sej. Under senaste åren har fenomenet Park(ing) Day spritt sej över hela Amerika, till Syd-Amerika och Europa. Evenemanget arrangeras alltid samma dag, 21 september.
Finlands hittills enda Park(ing) Day evenemang har arrangerats i Helsingfors. Nordiska konstskolan kommer nu att introducera fenomenet i Karleby  under ledning av den danska konstnären Jesper Aabille. En grupp bestående av 7 konststuderande köper några timmar tid i några parkeringsfickor på Strandgatan, utanför Mediakulma/Rantakulma och bjuder in stadsborna till sin tillfälliga park på fredag eftermiddag den 21.9. Konstskolans park är möblerad med egentillverkade utemöbler av recycling material. För grönskan står ett hav av blommor som donerats av blomsteraffärerna Vakkurin Kukka, Taimitaikurit och Lindell Flowers (TACK till er!) . Eleverna bjuder på kaffe med tilltugg, musik och lite program under några timmar. Välkommen till Strandgatan utanför Mediakulma/Rantakulma fredagen 21 september kl. 15 - 17. 

Mera information om Park(ing) day evenemanget och Rebar - gruppen som kläckte idén
www.parkingday.org
www.rebargroup.org