8 apr. 2013

The Gallery will be presented in a Group ShowUnder två veckor har konstnärerna och gästlärarna Katarina Elvén och Anna Wignell tillsammans med ett urval elever arbetat kring idén och konceptet "format". Utgångspunkten för denna utställning är det faktiska gallerirummets format. Vad är det för ett rum galleribesökaren träder in i? Vad har de vita, släta väggarna och det påträngande artificiella ljuset för historia?

När du stiger in i utrymmet, kan du inte låta bli att lägga märke till Björn Lönnroths kolteckningar runt ingången som får den vanliga dörrkarmen att påminna om en kyrkvalv.

Kajsa Ignestam täcker över delar av fönstren med sina fönster-installationer som hon valt att kalla "Wall". Med papperssiluetter avgärnsar hon åskådaren från den omkringliggande verkligheten till sitt eget perspektiv. 
Tomas Jakobsson ifrågasätter galleriets väggar och får dem att tala genom sina texter, uppklistrade på väggen. Leena Ojutkangas har studerat väggkontakten under dygnets olika tider och förevigat det i olika ljus, sin studie presenterar hon genom inramade fotoprints.
Sami Väisänen ändrar hela rummets konstruktion med sin platsspecifika installation där han sänkt ner ljusröret till en mera synlig nivå. Hans ljusinstallation som presenterar ljusen från ljusrören, hjälper åskådaren att uppfatta det fysiska utrymmet.

Khalid Imran vill uppmärksamma oss på utrymmets innertak. Han har avbildat skuggorna från några spotlights i CMYK - färger genom att använda sej av grafisk tryckteknik. På samma höjd ser man Miika Luhtis fotorealistiska tekningar av ventilationskanalerna, så skickligt avbildade att man har svårt att urskilja teckningarna från de verkliga objekten.

På golvet hittar man Mira Roivainens måleri-installation som avbildar galleriets golvlaminat. Verket har titeln "Real/Fake".  I hörnet där väggen möter golvet, hänger Mari Mattilas akvarellarbete "Corner", placerad strax ovanför det egentliga objektet för hennes studie.

  Kajsa Ignestam, Khalid Imran, Tomas Jakobsson, Miika Luhti, Björn Lönnroth, Mari Mattila, Leena Ojutkangas, Mira Roivainen and Sami Väisänen.

Utställningen pågår mellan 12 april och 11 maj, 2013.

Öppettider tisdag-onsdag kl. 12 - 16, torsdag kl. 16 - 20, fredag-lördag kl. 12 - 16
Vernissagen i galleri VISU torsdagen den 11 april klockan 18–20.