7 jan. 2014

Stefano Cagol inleder ny serien med vårens Artist Talks 9.1

Sedan 1.12.2013 har italienska konstnären och doktoranden Stefano Cagol bott och arbetat i Drake residenset med sitt projekt om Gränser och gränsområden. han undersöker gränsernas mentala, fysiska, kulturella och politiska betydelse för individer och samfund genom video, fotografi, skulptur, installationer och action.Cagol håller sin Artist talk torsdag 9 januari kl 18 på Nordiska konstskolan. Hans videoverk 'Scanning the border' visas i stadsbibliotekets aula torsdag och fredag  9-10. januari kl. 14 - 20/18. I sitt videoverk väcker konstnären liv i det för länge sdan övergivna Harrbåda fyr. Ett starkt ljussken sveper återigen över gränsen mellan hav och land, mellan himmel och hav och i skymningen mellan natten och dagen. Fyrens lampa snurrar. Gränserna är i rörelse. De är både fysiska och mentala.

Stefano Cagols biografi

Stefano Cagols hemsida