18 feb. 2014

Residenskonstnärens Artist Talk och vernissage

Rafi Münz från Israel är aktuell gäst i Drake residenset i Karleby. Münz är skulptör och målare som älskar att undervisa. I 30 års tid upprätthållit en konstskola i sin hemby Givat Ada där han undervisar konstintresserade i alla åldrar. På NKS har han undervisat bl a i modellteckning. Rafis andra passion i livet, förutom konsten, är dansen.

Under kvällens Artist Talk berättar Münz om sin långa karriär som konstnär och visar bilder på sina verk. Efter föreläsningen öppnar han sin utställning Art as Red District i Källarkalleriet i huset invid NKS. Utställningen är producerad under hans residensperiod i Karleby och är en eloge till alla bildkonstnärer som kämpar för att leva på sin konst.Rafi Münz Artist Talk och vernissage av utställningen Art as Red District idag kl. 18. Varmt välkommen!
Utställningen i Källargalleriet öppet vardagar kl. 10 - 16 fram till 27.2.

Rafis hemsidan