6 mars 2014

Eesti comes to Kokkola10 - 13 mars gästas Karleby av en rad estniska kulturpersonligheter och konstnärer. På måndag eftermiddag håller Estlands mest berömde konsthistoriker Jaak Kangilaski en öppen föreläsning på Nordiska Konstskolan om nutidskonstens ställning i dagens Estland. Föreläsningen börjar klockan 13, fritt inträde. Kangilaski är emeritus professor i konsthistoria vid universitetet i Tartto.

Nordiska Konstskolan aktuella gästlärare, Berit Talpsepp-Jaanisoo, kommer också från ursprungligen från Estland. Hon håller en workshop med namnet Dream Horizons, där eleverna får undersöka drömmarnas relation till den egna upplevelsen och tolka detta utifrån ett psykoanalytiskt perspektiv. Talpsepp-Jaanisoo är utexaminerad från Glasgow School of Art, och använder sig huvudsakligen av video, fotografi och skulptur i sitt konstnärliga uttryck. 
På tisdag kväll, 11 mars kl 18, håller hon sin Artist Talk på Nordiska Konstskolan. 


På torsdag kväll, 13 mars, öppnar en utställning på Galleri VISU med en samling estniska konstnärer: Tiit Pääsuke, Uno Roovalt, Laurentsius ( Lauri Sillak) och Valeri Vinograd. Utställningen, som visar estnisk nutidskonst ur ett brett perspektiv, heter ”Från vägg till vägg” (Seinästä seinään) och är ett samarbete med Tuglas-sällskapet. 
Vernissage torsdag kväll kl 18 på Galleri VISU, Borgmästaregatan 2.Utställningen pågår till den 19.4.