18 mars 2014

John Court håller Artist Talk i två delarJohn Court (ENG/ FI) är aktuell lärare på Nordiska konstskolan. Han är bildkonstnär utbildad vid Norwich School of Art and Design. Han arbetar främst med performance, teckning och skulptur. Court har ställt ut främst I Skandinavien och England , men även deltagit med performances i bl.a Venedigbiennalen (2005), Liverpool Biennalen (2004) och Guangzhou Live art festival i Kina. John har tidigare undervisat vid bl.a Bildkonstakademin i Hfors, Yrkeshögskolan Novia i Jakobstad och på Nordiska konstskolan. John Court bor och verkar i Torneå i finska Lappland.


Under de närmaste två veckorna håller han i en tudelad teckne- och performance workshop på Nordiska konstskolan och kuraterar också skolans kommande elevutställning som kommer att visas i Tobaksmagasinet i Jakobstad under april månad.

John håller två Artist Talk tillfällen. Tisdag 18 mars kl. 18 berättar han om sitt tecknande och följande vecka, tisdag 25 mars kl. 18 pratar han om sitt konstnärskap som performance konstnär. Varmt välkommen! 

Link till Johns egen sida