31 mars 2014

Residenskonstnär Antje Pehle håller Artist Talk

Bildkonstnär Antje Pehle arbetar i Drakes konstnärsresidens i mars och april. Pehle är bosatt i Berlin men har tillbringat en hel del tid i Österbotten under de senaste åren, bland annat på residens i Alajärvi och Stundars. Hon känner en stark tillhörighet till den österbottniska landskapet och uppskattar lugnet och den rena naturen i Finland.

Antje Pehle i studion vid Nordiska konstskolan

I sitt konstnärskap fokuserar Antje Phele på teckning. I sina arbeten förevigar hon ofta landskap i sin näromgivning eller ögonblick från dagens händelser. Antje är utbildad bildkonstnär från konstakademin i Halle, Tyskland. Hon har tillbringat tre olika residensperioder i Österbotten och ställt ut i Finland och Tyskland. Antje ställer ut sin produktion från tiden i Drakeresidenset vid galleri Artista i Karleby 15 - 30.4.2014.

Antje Pehle pratar om sitt konstnärskap tisdag 1.4 kl. 18 på Nordiska konstskolan, då hon berättar om sina olika residensperioder och upplevelser i Österbotten. Varmt välkommen.