9 feb. 2015

Artist Talk av Marjo Levlin

Den finlandssvenska bildkonstnären Marjo Levlin är just nu aktuell i Karleby med sin utställning "Humbugtältet och det svarta kabinettet" som visas på K H Renlunds konstmuseum (utställningshallen) fram till 15.2.2015. Utställningen är en enda stor installation som konstnären byggt upp i Utställningshallen, bestående av den framlidna trollkarlen Louis Billings tillhörigheter, som Levlin hittat i ett ödehus i Malax. Inspirerad av sina fynd och atmosfären i ödehuset har konstnären också producerat video- och ljudinstallationer till utställningen. I samband med utställningen vid K H Renlunds konstmuseum utgavs också Marjo Levlins bok "Historier runt det svarta kabinettet".Marjo Levlin är utexaminerad MA från Bildkonstakademin i Helsingfors, där hon också bor och verkar som konstnär. Du kan träffa Marjo Levlin under hennes Artist talk tisdag 10 februari kl. 17.30 på Nordiska konstskolan. Varmt välkommen!