29 okt. 2015

ARTIST TALK tisdagen den 3.11 kl 19.00!


Jimmy Pulli jobbar som länskonstnär i nordiskt samarbete för Centret för Konstfrämjande för Österbottens regionalbyrå. I sitt konstnärliga arbete fokuserar han främst på skulpturbaserade installationer. Rumslighet, ljud och ljus - konst som iscensättning. Jimmy är intresserad av minnet och medvetandet, och människans förhållande till sin omgivning. Han har genomfört konstprojekt på platser runtom i Finland men även utomlands i t.ex. Tyskland, Nederländerna, Bulgarien etc. 
 
Jimmy Pulli håller Artist Talk tisdagen den 3.11 kl 19.00 (observera tidpunkten).

Alla är varmt välkomna!
                                     

Hang the DJ: The installation "Hang the DJ", together with Marcus Lerviks at the "Vaasa by Light" event in Vaasa 2014. 50cm mirror ball, wire, LED spot.Mind Over Matter (photo series) (2013): Photos of the remains of iteration one of the art installation "Present-Tense", turned on their side. Photo print on aluminium.
Surium (2013): Installation in Vaasa Arthall: birchwood, motion-activated sound (a piece composed and performed by Girilal Baars, played through 4 separate speakers in sequences starting and stopping according to movements around the artwork).