29 apr. 2016

Bizarre 6.5 - 26.5.2016


Nordiska konstskolans andra och tredje års elever visar utställningen BIZARRE i Tobaksmagasinet i Jakobstad under tiden 6.5 - 26.5.2016. På utställningen visas verk i många olika tekniker såsom måleri, teckningar, träsnitt, skulptur samt tre videoinstallationer, alla gjorda under skolåret.


Tina Jokitalo - Spatial tide (video)


Iris Nykänen - Self-esteem (installation)

Samuel Moilanen - Abstract architecture #3

De studerande som deltar i utställningen är från Nordiska konstskolans åk 2: Alexander Granqvist, Fanny Hallgren, Barbara Jazbec, Tina Jokitalo, Samuel Moilanen, Iiris Nykänen och från åk 3: Sanna Vehkapuro.

Utställningen stöds av Svenska kulturfonden samt Svensk-Österbottniska samfundet.

Vernissagen hålls onsdagen den 4.5 kl 19.00. Hjärtligt välkommen!