16 juni 2016

Extra studieplatser

Skolåret 2016 – 2017 inleds den 31:a augusti och hela året är späckat av intressanta kurser och workshops, ledda av en lång rad internationellt verksamma professionella bildkonstnärer som våra gästlärare.

Vi har nu möjlighet att erbjuda några extra studieplatser och tilläggsansökan är öppen under tiden 1 - 15 augusti 2016.

Använd ansökningsblanketten här till vänster och sänd din ansökan digitalt till oss på: info(at)nordiskakonstskolan.fi  
och senast den 15:e augusti!Vid Nordiska konstskolan får du bästa möjliga hjälp med att utveckla ditt eget individuella konstnärliga uttryck. Siktar du senare på fortsatta konststudier vid någon konstakademi utomlands, så är vi proffs på att handleda och assistera med alla typer av portfolios och ansökningar. Ett eller två studieår vid Nordiska konstskolan ger dig ett stort nätverk av värdefulla kontakter och du har alla möjligheter att skapa grunden för ett kommande starkt konstnärsskap.
Lycka till och en riktigt skön sommar till er alla!