26 sep. 2016

Vaidas Vagonas håller Artist Talk ti 27.9 kl 18.00

Vaidas Bagonas är en litauisk konceptkonstnär och illustratör som för tillfället är bosatt i  Kokkola. Han har frilansat för en lång rad olika dataspelsbolag, förlag och varumärken som t.ex LEGO, Unisoft, Ghost VFX för att nämna några. Under hans karriär har han jobbat med projekt som Pacific Rim, Lego Mindstorms EV3, Trial Fusion, Trials Of The Blood Dragon med flera. Vaidas är väldigt glad över att få dela sin kunskap och erfarenhet med alla intresserade.

boiling.jpg
Project: Juhyana, Client: GhostVFX.


Cooling Room video printscreen.jpg
Project: Juhyana, Client: GhostVFX.

Population.jpg
Project: Koodi elämä, client: Sanoma Pro


Förslag på samtalsämne:

''Betydelsen av kompetens och yrkesskicklighet i underhållningsbranschen idag ''

Vaidas Bagonas håller Artist Talk tisdag kväll den 27.9 kl 18.00. Varmt välkommen!
Länk till Vaidas Bagonas hemsida.