13 apr. 2017

Markus Oberndorfer håller Artist Talk ti 18.4 och ti 25.4 kl. 18

Den Österrikiske Markus Oberndorfer har år 2008 tagit examen i konst och fotografi vid Academy of Fine Arts i Wien. Han anser sig vara en konstnär med fokus på fotografi, audiovisuella medier samt tillfälliga uttycksmedel som 360 ° video (VR). Även photofilm, stopmotion, ljud- och spatialinstallationer är av intresse för Markus.
 
Sedan 15 år driver han i Wien, tillsammans med två konstnärkolleger, ett privat mörkerrum för analogisk fotografering. Han skriver essäer angående sin konstnärliga praxis och har publicerat böcker om sina verk. Senaste utställningen: Invited artist at Circulation(s) Festival Paris.
 
 
 

Markus Oberndorfer håller Artist Talk vid NKS tisdag kväll kl. 18:00. Varmt välkommen! 
 
Länk till Markus Oberndorfers hemsida