10 maj 2017

VÅGAR DU STUDERA KONST PÅ NORDISKA KONSTSKOLAN I FINLAND? ANSÖK NU!VI HAR EN TILLÄGGSANSÖKAN PÅ GÅNG 1.-15.8.2017!

Senast nu lönar det sig för dig att skicka in din ansökan för skolåret 2017-2018. Skolåret inleds den 30:de augusti 2017. Hela hösten är späckad av intressanta kurser och workshops, ledda av en lång rad internationellt verksamma professionella bildkonstnärer som våra gästlärare.

Vid Nordiska konstskolan får du bästa möjliga hjälp med att utveckla ditt eget individuella konstnärliga uttryck. Siktar du senare på fortsatta konststudier vid någon konstakademi utomlands, så är vi proffs på att handleda och assistera med alla typer av portfolios och ansökningar. Ett eller två studieår vid Nordiska konstskolan ger dig ett stort nätverk av värdefulla kontakter och du har alla möjligheter att skapa grunden för ett kommande starkt konstnärskap.