14 nov. 2017

Marlet Heckhoff håller Artist Talk onsdag 15.11 kl. 18:00

Marlet Heckhoff (f.1983) är en konstnär från Leipzig, Tyskland. Hon fokuserar huvudsakligen på måleri och i hennes konst studerar hon stadsmiljöer som arkitektur, byggarbetsplatser, nöjesfält - alla miljöer där industriella strukturer syns. Marlet är intresserad av de mönster som träder fram, och i sina målningar förvandlar hon delar av dessa mönster till detaljer ovanpå canvasen, vilket ger konstverken en ny kontext och sammanhang. Marlet visar flitigt sina verk på utställningar runt hela Tyskland.

 "Pylon" Mixed Media auf Leinwand 30 x 40 cm - Marlet Heckhoff

"Barke" Mixed Media auf Leinwand 110 x 145 cm

Marlet håller Artist Talk vid Nordiska Konstskolan onsdag kväll kl. 18:00. Varmt välkommen! 

Link to website: Marlet Heckhoff