12 dec. 2017

Aleksander Andreassen håller Artist Talk ons 13.12 kl. 18:00


Aleksander Johan Andreassen är en norsk konstnär och filmmakare som bor i Oslo, Norge. Hans verk har visats på grupputställningar och filmfestivaler i Norge och utomlands. Aleksander arbetar huvudsakligen med film- och videoinstallationer och i sitt arbete strävar han efter att ge röst till både förvirrade och sårbara drag av mänskligt beteende. Aleksander har tagit kandidatexamen vid Bergen Academy of Art and Design i Bergen, Norge samt magisterexamen vid konstnärliga högskolan Konstfack i Stockholm.   

På onsdagens Artist Talk visar Aleksander sin film "Strim" (19 minuter, 2017) och berättar om processen kring filmen. Strim vann Golden Chair för bästa Norska kortfilm på den Norska kortfilmfestivalen 2017.
 
Länk till hemsida: Aleksander Andreassen