9 jan. 2018

David Hedderman håller Artist Talk ons 10.1 kl. 18

David Hedderman är en irländsk konstnär som bott och arbetat i Berlin de senaste tio åren. Davids konst består av teckning och måleri, som sammanfogar element av croquis teckning med porträtt, vilket framkallar en modern relevans och anknytning till nutiden.

Under de senaste sju åren har David i sin ateljé undervisat i croquisteckning efter levande modell. Dessa kurser har också tagit form som intensiva helgworkshops. David har ställt ut sina verk i både solo- och grupputställningar i Berlin och i Irland, där han år 2015 tilldelades Hennessey Craig-stipendiet från Royal Hibernian Academy, för måleri.

Ifjol fick David en beställning på en bok där han undersökte och utforskade olika aspekter av teckning. Boken, med titeln Draw, publicerades förra året genom Ammonite Press.


Charcoaloil bar on paper 2017 84 x 73 cm

Hope 2011 oil on canvas 75 x 85 cm

David håller Artist Talk vid Nordiska Konstskolan onsdag kväll kl. 18:00. Varmt välkommen! 

Länk till hemsida: David Hedderman